Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի փոխտնօրենի հետ
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 7-ին հանդիպել է Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի փոխտնօրեն Ֆիլիպ Ֆլուրիի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցեր:
Նշվել է, որ փոխգործակցության հիմնական ուղղություններն են պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում բարեփոխումները, օրենսդրության կատարելագործումը, հանձնաժողովի խորհրդարանական վերահսկողությունը, վերջինիս գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի միջեւ: Փաստաթուղթը հանդիսանալու է կողմերի միջեւ համագործակցության իրավական հիմքը՝ մինչեւ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը:
Հուշագրի նպատակն է բարձրացնել ՀՀ-ում պաշտպանության, ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ արտակարգ իրավիճակների ոլորտների նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության արդյունավետությունը: Փաստաթղթի իրականացման համար մշակվել են գործողությունների ծրագրեր, որոնց հիման վրա համատեղ մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպվելու, այդ թվում` մասնագիտական վերլուծություններ, հանձնաժողովի անդամների եւ աշխատակազմի վերապատրաստման դասընթացներ ու միջազգային սեմինարներ, տրվելու են օրենքների եւ նախագծերի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացություններ:
Բարձր գնահատելով համագործակցությունը Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի հետ` Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է, որ համագործակցության արդյունքում արդեն իսկ արձանագրվել են մի շարք ձեռքբերումներ մասնավորապես պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումների, խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման արդյունավետության գործում:

Koryun Nahapetyan Meets with Deputy Director of Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces
On February 7, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Koryun Nahapetyan met with Philipp Fluri, Deputy Director of the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces (DCAF). During the meeting the sides discussed issues of bilateral cooperation.
It has been noted that the main directions of cooperation are: the reforms in the spheres of defense and security, the improvement of the legislation, the parliamentary oversight of the Committee and the effective use of the latter's tool set.
At the end of the meeting a Memorandum of Understanding was signed between the RA National Assembly Standing Committee on Defense and Security and the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces. The document will be the legal basis for cooperation between the parties until the end of the authorities of the National Assembly of the sixth convocation.
The goal of the Memorandum is to raise the efficiency of the democratic oversight towards the spheres of defense, national security, police and emergency situations in the RA. The action plans have been worked out, and on their basis a number of joint events will be organized, including professional analyses, training courses and international seminars for the Committee members and the Staff, experts' conclusions on the laws and draft laws will be given.
Highly assessing the cooperation with the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces, Koryun Nahapetyan underlined that, as a result of cooperation, a number of achievements had already been recorded, particularly in the legislative reforms of the spheres of defense and security and the efficiency of the implementation of the parliamentary oversight.