Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի փոխտնօրենի հետ
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 7-ին հանդիպել է Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի փոխտնօրեն Ֆիլիպ Ֆլուրիի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցեր:
Նշվել է, որ փոխգործակցության հիմնական ուղղություններն են պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում բարեփոխումները, օրենսդրության կատարելագործումը, հանձնաժողովի խորհրդարանական վերահսկողությունը, վերջինիս գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի միջեւ: Փաստաթուղթը հանդիսանալու է կողմերի միջեւ համագործակցության իրավական հիմքը՝ մինչեւ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը:
Հուշագրի նպատակն է բարձրացնել ՀՀ-ում պաշտպանության, ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ արտակարգ իրավիճակների ոլորտների նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության արդյունավետությունը: Փաստաթղթի իրականացման համար մշակվել են գործողությունների ծրագրեր, որոնց հիման վրա համատեղ մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպվելու, այդ թվում` մասնագիտական վերլուծություններ, հանձնաժողովի անդամների եւ աշխատակազմի վերապատրաստման դասընթացներ ու միջազգային սեմինարներ, տրվելու են օրենքների եւ նախագծերի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացություններ:
Բարձր գնահատելով համագործակցությունը Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի հետ` Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է, որ համագործակցության արդյունքում արդեն իսկ արձանագրվել են մի շարք ձեռքբերումներ մասնավորապես պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումների, խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման արդյունավետության գործում:

К.Нагапетян встретился с заместителем директора Женевского центра демократического контроля Вооруженных сил
7 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности К.Нагапетян встретился   с заместителем директора Женевского центра  демократического контроля Вооруженных сил Филиппом Флури. В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества.
Отмечено, что основные векторы взаимодействия – реформы в сфере обороны и безопасности, совершенствование законодательства,   парламентский контроль комиссии, эффективное применение необходимого инструментария.
В завершение встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Постоянной комиссией НС по вопросам обороны и безопасности и Женевским центром  демократического контроля Вооруженных сил. Документ явится правовой базой для сотрудничества сторон – до завершения полномочий НС шестого созыва.
Цель меморандума – повысить эффективность демократического контроля в сферах обороны, национальной безопасности, полиции и чрезвычайных ситуаций. Для внедрения документа разработаны программы действий, на основе которых будет организован ряд совместных мероприятий, в том числе профессиональные тренинги, курсы переподготовки членов комиссии и аппарата, международные семинары, предоставление экспертных заключений по законам и проектам.
Высоко оценив сотрудничество с Женевским центром демократического контроля Вооруженных сил, К.Нагапетян   подчеркнул, что в результате сотрудничества уже зафиксирован ряд достижений, в частности в реализации законодательных реформ в сфере обороны и безопасности, обеспечения эффективности парламентского контроля.